W końcu segregują jak należy

27 12 2013

Nie tak dawno pisałem o nowatorskiej metodzie odbierania śmieci przez łęczyński PGKiM, według której mieszano śmieci segregowane w jednej śmieciarce. Mieszkańcy segregowali śmieci według wytycznych Urzędu Miejskiego, a więc na 3 pojemniki (frakcje),a następnie PGKiM mieszał śmieci segregowane, czyli szkło i papier w jednej śmieciarce. Oficjalnie burmistrz problemu nie widział. W odpowiedzi na interpelację, którą w tej sprawie złożyłem napisał, że ustawa nie zabrania takiego odbioru śmieci, a liczą się poziomy recyklingu, które trzeba osiągnąć.

Okazuje się, że niedługo po mojej interpelacji “komunalna” zaczęła w końcu odbierać każdą ze śmieciowych frakcji osobno. Potwierdził to kilka tygodni temu podczas jednej z komisji zastępca burmistrza Łęcznej Dariusz Kowalski. Jednakże na ostatniej sesji Rady Miejskiej burmistrz Kosiarski wymijająco stwierdził jedynie, że nic się nie zmieniło jeśli chodzi o umowę między gminą a PGKiM w temacie odbioru śmieci. Może trudno było mu przyznać, że dotychczasowa metoda odbioru śmieci przez PGKiM była zwyczajnie błędna, a może po prostu o niej nie wiedział.

Informację o tym, że “komunalna” zaczęła odbierać każdą frakcję osobną śmieciarką potwierdzali od niedawna także mieszkańcy Łęcznej. Dziś również i ja mogę to potwierdzić. Zresztą po ostatnich wpisach blogera z LLE24.pl dotyczących kipiących śmietników, dziś PGKiM skrupulatnie od rana opróżniał napełnione przez święta kontenery.

Co wpłynęło na zmianę metody odbioru śmieci tak naprawdę nie wiadomo, jednak jest to na pewno z korzyścią dla samych mieszkańców, ponieważ śmieci po segregowaniu nie będą mieszane przy ich odbiorze. Jeżeli już władze decydują, że mieszkańcy mają segregować śmieci w trzech pojemnikach to i odbieranie tych śmieci powinno odbywać się również z podziałem na trzy frakcje. Wydaje się to oczywiste, choć jak pokazuje życie, w Łęcznej chyba nie do końca i nie dla wszystkich.


Opcje

Info