Firma zniszczyła, gmina naprawi

24 01 2013

W poniedziałek w imieniu własnym oraz radnego Sebastiana Pawlaka złożyłem w Urzędzie Miejskim interpelację w sprawie zniszczonej drogi w Kolonii Podzamcze. Jak poinformowały lokalne media, drogę zniszczyła firma wykonująca kanalizację. Nie byłoby w tym nic dziwnego (takie rzeczy się zdarzają), gdyby nie fakt, że to na gminę Łęczna spada obowiązek naprawienia zniszczonej nawierzchni asfaltowej. „Niestety umowa została tak skonstruowana, że to my ponosimy koszty naprawy” – tłumaczył w “Faktach łęczyńskich” zastępca burmistrza Łęcznej Dariusz Kowalski.

Uważamy, że sprawa ta wymaga wyjaśnienia, gdyż jak się wydaje niezabezpieczono należycie interesu Gminy. Po raz kolejny też taka sytuacja ma miejsce na Podzamczu. Kilka miesięcy temu mieszkańcy byli przez kilka dni bez bieżącej wody. Teraz zostali z dziurawą drogą.

Zastanawia także to, od jak dawna burmistrz wiedział o takiej sytuacji. Podczas sesji budżetowej, gdy zgłaszaliśmy wniosek o przesunięcie 50 tys zł właśnie na naprawę tej drogi, która i przed budową kanalizacji miejscami była w opłakanym stanie burmistrz kategorycznie się temu sprzeciwił, a przychylni mu radni ten sprzeciw podtrzymali. Teraz prawdopodobnie wyda na ten cel dużo więcej. Czy w grudniu burmistrz wiedział o kształcie umowy z wykonawcą kanalizacji i mimo to nie przekazał tych informacji Radzie? A może też został zaskoczony taką informacją? Skąd teraz znajdzie środki na naprawę wyżej wymienionej drogi?

W związku z tą sytuacją oraz w świetle przedstawianych wielokrotnie przez burmistrza Kosiarskiego informacji o trudnej sytuacji finansowej gminy można mieć wątpliwości, czy interes gminy, na której barkach spoczywać będzie obowiązek naprawy drogi zniszczonej przez wykonawcę inwestycji został należycie zabezpieczony. To oraz wiele innych pytań zadaliśmy burmistrzowi w interpelacji, której treść znajduje się poniżej. Liczymy na szczegółowe wyjaśnienie całej sprawy.


Opcje

Info