Bobrowniki bez remontów dróg - radni przeciwko swojemu osiedlu

7 01 2013

Ostatnia targowiskowa kompromitacja przyćmiła nieco wydarzenia z ostatniej sesji Rady Miejskiej, jednak warto wrócić do tamtych wydarzeń i szerzej przedstawić Państwu postawę trójki radnych z Osiedla Bobrowniki, którzy w mojej opinii głosowali przeciwko swojemu osiedlu. Radni Bogusław Góral, Jan Skibiński i Sławomir Pogonowski zagłosowali za przyjęciem wieloletniej prognozy finansowej na lata 2013-2021, z której burmistrz Kosiarski usunął planowane od 2007 roku remonty dróg na Osiedlu Bobrowniki!

Przebudowa dróg na Os. Bobrowniki została zaplanowana przez burmistrza Kosiarskiego na lata 2007-2014. Obecnie do wyremontowania zostały ulice: Wiklinowa (mieszka tam radny Góral), Spacerowa, Wiosenna i część Jaśminowej. Wykreślenie tego zadania z WPF oznacza odłożenie na wiele lat przebudowy tych ulic. Po raz kolejny mieszkańcy Os. Bobrowniki mogą czuć się oszukani i to przez radnych, którzy mieli reprezentować ich interesy oraz przez burmistrza Kosiarskiego, który najpierw takie inwestycje zaplanował i który teraz się z nich rakiem wycofuje.

Podczas debaty nad tym punktem porządku obrad zgłosiłem wniosek formalny o przywrócenie przebudowy dróg na Os. Bobrowniki do WPF. Okazało się, że według łęczyńskiej doktryny prawnej nie mogę złożyć takiego wniosku. Po raz kolejny wychodzi na to, że w Łęcznej radni mogą tylko przyjmować propozycję przedstawione przez burmistrza. Tym sposobem przebudowa dróg na Os. Bobrowniki wyleciała z nowej wieloletniej prognozy finansowej, za którą głosowała cała burmistrzowska koalicja, w tym radni GÓRAL, SKIBIŃSKI i POGONOWSKI (radna Olech była nieobecna). Przeciwko zagłosowali radni Sebastian Pawlak, Zbigniew Łagodziński, Grzegorz Lendzion i Mariusz Fijałkowski. Nie wyobrażam sobie, bym mógł zagłosować inaczej, ponieważ nie mógłbym być przeciwko mieszkańcom osiedla, którzy powierzyli mi mandat radnego. Widocznie nie wszyscy radni myślą w ten sposób. Przy okazji okazało się, ze projekty na przebudowy ulic na Os. Bobrowniki, które kosztowały miasto około 80 tys zł leżą sobie już wiele lat, przy okazji tracąc ważność i czekają - chyba na lepszego gospodarza.

Najbardziej zastanawia mnie postawa radnego Bogusława Górala - wieloletniego Przewodniczącego Zarządu Osiedla Bobrowniki, który co roku składa wnioski budżetowe o remonty ulic na osiedlu. A teraz zagłosował de facto przeciwko tym remontom! Po co więc tyle lat składał wnioski budżetowe, skoro teraz, gdy doszło do głosowania opowiedział się przeciwko remontom dróg na osiedlu? Mam wrażenie że w tym roku również Pan Przewodniczący Góral będzie składał podobne wnioski mamiąc mieszańców osiedla obietnicami remontów dróg i swoim poparciem tej inicjatywy. Mam jednak nadzieję, że mieszkańcy będą pamiętać jak Pan w tym temacie głosował, gdy miał Pan na to realny wpływ i nie dadzą się więcej zwodzić.

Jest to w tej kadencji najbardziej dobitny przykład, gdzie koalicyjna lojalność wobec osoby burmistrza bierze górę nad lojalnością wobec własnych wyborców, mieszkańców własnego osiedla, sąsiadów. To mieszkańcy  państwa wybrali, a nie burmistrz Kosiarski i powinniście o tym pamiętać. Niestety dzięki takiej postawie tych radnych jak i całej koalicji przebudowa dróg na Osiedlu Bobrowniki opóźni się przynajmniej o kilka lat. Ale najważniejsze żeby burmistrz był… zadowolony.

Poniżej zamieszczam nagrania z debaty nad nową wieloletnia prognozą finansową.

mariusz-fijalkowski-wypowiedz-w-debacie-o-wpf

debata-nad-wpf


Opcje

Info